Bitcoin

Bitcoin inwestycja długoterminowa – czy to się opłaca?

Wiele osób z pewnością pamięta ogromne zwyżki na rynku Bitcoina w roku 2017 oraz na przełomie lat 2020 i 2021. Wielu obserwatorów żałowało wówczas, że nie zainwestowało pieniędzy w kryptowalutę, gdy jej wartość była znacznie niższa. Coraz więcej osób uważa, że w przypadku waluty Bitcoin inwestycja długoterminowa to nadal najbardziej opłacalna operacja. Czy jest to jednak możliwe w 2022 roku? Czy opłaca się inwestować w krypto?

Bitcoin inwestycja długoterminowa

Rynek kryptowalut rządzi się swoimi prawami, które znacznie różnią się od tego, co znamy z tradycyjnych giełd. Aktywa cyfrowe potrafią być niestabilne, a ich wartość znacznie zmienia się nawet w ciągu jednej doby. Mimo to, wiele osób uważa, że w przypadku krypto Bitcoin inwestycja długoterminowa to najlepsza decyzja, jaką można podjąć.

Należy jednocześnie mieć na uwadze, że za cenę kryptowalut odpowiada ich zapotrzebowanie na rynku. Im więcej transakcji związanych z Bitcoinem, tym wyższa cena kupna/sprzedaży BTC. Powinniśmy przypomnieć kilka kluczowych punktów w czasie, by uświadomić sobie, jak zmieniała się wartość Bitcoina na przestrzeni lat:

  • Lata 2011-2017: utrzymanie się na linii trendu poniżej ceny 1.000 USD.
  • Grudzień 2017: osiągnięcie znacznych wzrostów na poziomie bliskim 20.000 USD.
  • Lata 2018-2020: oscylowanie pomiędzy wartościami 3.000 a 12.000 USD.
  • III i IV kwartał 2020: początek hossy i przebijanie najwyższej ceny w historii (ATH).
  • Pierwsza połowa 2021: ceny dościgające 60.000 USD.
  • Maj 2021: spadek ceny Bitcoina o połowę.

Giełdy krypto działają w trybie całodobowym, a ceny w parach wymiany potrafią zmieniać się bardzo dynamicznie. Przy wysokiej wartości BTC, zmiany nawet o kilka punktów procentowych mogą mieć znaczenie dla traderów. Ryzyko inwestycji może być ogromne, ale przecież kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana.

 

Czy opłaca się inwestować w Bitcoina długoterminowo?

Kiedy okazało się, że kryptowaluty zaczynają mieć coraz większą wartość, sporo inwestorów pospieszyło z zakupem aktywów cyfrowych. Zwiększony popyt spowodował, że cena stale rosła, jednakże pojawienie się na rynku popularnych memecoinów oraz tokenów NFT, zachwiało rynkiem BTC na przestrzeni 2021 roku.

Zainwestuj w Bitcoina

Mimo ryzyka, w przypadku Bitcoin inwestycja długoterminowa zdaje się mieć sens. Dlaczego? Oto kilka powodów, dla których warto inwestować w BTC:

  • Jest to najstarsza kryptowaluta na świecie, ergo bardziej stabilna od innych altcoinów.
  • Inwestować można w część monety, przykładowo kupując 0.001 BTC.
  • Próg wejścia w handel kryptowalutą jest stosunkowo niski.
  • W przyszłości planuje się jeszcze szerszą implementację Bitcoina, a to może przełożyć się na wzrost jego wartości.

Czy Bitcoin inwestycja długoterminowa to dobry pomysł w 2022 roku? Zdecydowanie tak, choć warto robić to z rozwagą, na przykład korzystając z kontraktów CFD.

Dodaj komentarz